Дата: 12 Май 2022
Финишите /маслата/ за обработка на дърво на растителна основа имат своя уникална консистенция и вискозитет. За нанасянето им върхуламперии с фаска,дърворезба на тавана, фигури и неравни повърхности е най-добре да използвате четки. Това се дължи на необходимостта от добро и равномерно разнасяне на маслото,без наслояване. Качеството на покритието зависи от формата, размера и състава на четката.
Популярни са вариантите с естествен косъм или в комбинация със синтетични влакна. Те са идеални за нанасяне на масла с твърда вакса . Най-често използваните модели са с ширина 50, 60, 80 и 100 мм.
Как да определим качеството на четката?
Нанасянето на масло върху дърво отнема време и изисква търпение. За първи път обработената повърхност активно абсорбира материала и е необходимо да се разнася добре , равномерно и без излишно количество.За такава работа се нуждаете от правилната, висококачествена четка. Препоръчваме да я изберете според следните правила:
- Плътност - Четката трябва да има еднаква плътност на косъмчетата по цялата дължина. Това гарантира равномерно нанасяне на маслото. Четките с голяма плътност улесняват работата, достатъчно е минимално усилие .
- Ергономичност - Проявява се в удобна форма на дръжката, оптимална дължина и ширина на работната част, нейната твърдост-мекота. Професионалните майстори работят без ръкавици, като предпочитат инструмент с букова дръжка. Такава четка лежи удобно в дланта на ръката ви и не се плъзга.
- Надеждност на косъмчетата. Когато купувате четките, можете да проверите за здравина.Пробвайте да издърпате косъмчета от четката.Здравите и качествени четки не оставят косъмчета в ръката ви.Качеството на закрепване е важно за това. Косъмчетата са залепени така, че в основата се образува вакуум. Този метод засяга не само надеждността, но и ви позволява да спестите масло - то не се натрупва в основата на четката.
- Еластичност - Това свойство е от съществено значение за лесното използване. Умерено еластичните косми улесняват бързото нанасяне на масло без излишно напрежение върху работната ръка.
Професионалните четки се почистват лесно.
Техният експлоатационен живот е три пъти по-дълъг от битовите.
Кои са признаците за ниско качествени четки?
Евтин инструмент със съмнително качество веднага ще повлияе на резултата, който очаквате. Ще трябва постоянно да отстранявате косъмчета от обработената с масло повърхност, което е много трудно. Всичко това води до неравномерно нанесено масло, видими дефекти по дървесината и т.н Можете да определите ниското качество на четката по външни признаци.
- Слаби косъмчета - Лошо фиксираните косъмчета постоянно ще падат и ще останат на повърхността, което значително влошава естетичния вид на покритието.
- Различна дължина на косъмчетата – отново води до влошаване на резултата, неравномерно разнасяне и дефекти в покритието
Както казахме по-горе, много е важно да изберете удобна дръжка.
Неудобен инструмент е много изнервящ, затруднява концентрацията и постигането на добър резултат. По принцип е по-добре да не експериментирате и да вземете специализирани инструменти от реномирани производители за работа с масло.
Избор на четка и различните видове косъмчета.
Четките се предлагат с естествени, изкуствени и комбинирани косми.
- Естествени. Меки, хигроскопични естествени влакна не са подходящи за гъсти масла. Втриването им в повърхността с такава четка е неефективно - дълго, изморително, с много следи и неравномерно обработени участъци. Изключение правят скъпите висококачествени четки и тези с естествен твърд косъм. Разнасят добре маслото по повърхността.
- Синтетични. Имат достатъчна еластичност и се справят добре с нанасянето на масло, включително с добавен твърд восък. Основното е да изберете правилната дръжка, за да намалите натоварването на ръката си и да избегнете изплъзване. Препоръчваме четки с дървена дръжка. Можете да работите с тях без ръкавици - няма да се изплъзнат от ръцете ви.
- Комбинирани. Те съчетават твърдостта на синтетиката с по-фините естествени влакна. Подходящи са за масла и лазури
Четките на Osmo са идеалният избор за покрития на маслена основа. Те са с различна ширина (25, 50, 60, 80 и 100 мм) и са подходящи за висококачествено изпълнение на всякакви работи – омасляване на ламперии, декорации по тавани, врати, мебели, дървени прибори и други. Може да се използват за външна и вътрешна употреба.
Работата с такъв инструмент е удоволствие!
Остави мнение/коментар